תסמינים של סרטן הערמונית, גורמים, טיפול ועוד

בשנות ה-40 מעל, גברים צריכים לנהל דיון עם רופא המשפחה שלהם על סרטן הערמונית. חשוב להיות מודעים לגורמי הסיכון ולסימנים והתסמינים של סרטן הערמונית. חשוב גם להבין עד כמה סוג זה של סרטן נפוץ בקרב גברים. מאמר זה מסביר יותר על בעיות בריאותיות של מעל גיל 40 עם סרטן הערמונית.

מהו סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בקרב גברים. זה בדרך כלל גדל לאט מאוד ולעיתים רחוקות מוביל למוות אם נתפס ומטופל מוקדם. אם מאובחן ומטופל מוקדם, סרטן יכול לרוב להירפא לחלוטין. הערמונית היא בלוטה קטנה ליד בסיס שלפוחית השתן. תפקידה העיקרי של הערמונית הוא לייצר נוזל המכיל חומרים התורמים לזרע. כ-1 מכל 7 גברים יפתח סרטן הערמונית במהלך חייהם. רוב המקרים מתרחשים בגברים מעל גיל 50, אך הם יכולים להתרחש בגברים צעירים יותר.

גורמי סיכון לסרטן הערמונית

לגברים מעל גיל 50 יש סיכון מוגבר לפתח סרטן הערמונית. עם זאת, זה כן

נדיר מאוד בקרב גברים מתחת לגיל 40, סרטן הערמונית שכיח יותר בגברים שקרוביהם הקרובים חלו במחלה, במיוחד אם אובחן בגיל צעיר יותר.

זה מצביע על כך שחלק מהגברים נוטים יותר מבחינה גנטית לפתח סרטן הערמונית. סרטן הערמונית שכיח יותר בקרב גברים שחורים מהקריביים וגברים ממוצא אסייתי. זה גם נפוץ יותר אצל גברים היספנים החיים בארה"ב ובבריטניה. מחקר על אורח חיים העלה כי תזונה עשירה בבשר אדום ודלה בסיבים עשויה להגביר את הסיכון לסרטן הערמונית. גברים שמנים נוטים יותר לפתח סרטן הערמונית מאשר גברים בעלי משקל תקין. נראה כי גברים פעילים גופנית נמצאים בסיכון נמוך יותר לסרטן הערמונית מאשר גברים שיש להם אורח חיים בישיבה. היסטוריה של סרטן הערמונית, גברים שקרוביהם קרובים חלו בסרטן הערמונית נוטים יותר לפתח את המצב.

סימנים ותסמינים של סרטן הערמונית

אין סימנים ותסמינים ספציפיים לסרטן הערמונית. עם זאת, גברים צריכים להיות מודעים לשינויים שיכולים לרמז על המחלה, כולל אי נוחות או כאב במהלך מתן שתן. זה עלול להיגרם על ידי ערמונית מוגדלת הלוחצת על שלפוחית השתן, דם בשתן או זרע. זה נדיר, ויש לחקור כל דם. קושי במתן שתן, זה לרוב תוצאה של ערמונית מוגדלת. כאב בגב, בירכיים או בירכיים זה עלול להיגרם על ידי גרורות בעצמות. עייפות, זה יכול להיות תוצאה של הטיפול. אובדן תיאבון - זה קשור לפעמים לטיפול, במיוחד על פני תקופה קצרה של זמן, יכול להיות סימן מוקדם לסרטן ערמונית מתקדם.

טיפולים וניהול של סרטן הערמונית

אפשרויות הטיפול העיקריות בסרטן הערמונית הן המתנה ערה, ניתוח והקרנות. המתנה ערנית מתאימה לגברים שיש להם אבחנה ראשונית של סרטן הערמונית, שגילם מעל 65 שנים, או לגברים שסרטן הערמונית שלהם נמצא בשלב כה מוקדם עד שלא צפוי לגרום להם לבעיות משמעותיות.

ניתוח להסרת הערמונית הוא הטיפול המקובל לגברים שסרטן הערמונית שלהם התפשט מעבר לערמונית. ישנם סוגים שונים של טיפולי הקרנות שיכולים לשמש לטיפול בסרטן הערמונית. ניתוח או הקרנות עלולים לגרום לשלפוחית השתן מוגדלת. לעתים קרובות ניתן לנהל זאת על ידי שימוש בהזרקות כדי להקל על לחצים בשלפוחית השתן. עבור גברים שסרטן הערמונית שלהם התפשט לחלקים אחרים בגוף, טיפול פליאטיבי עשוי להתאים. טיפול מסוג זה מספק תמיכה וייעוץ לחיים עם מחלה מתקדמת.

מהם הסימנים העיקריים שיש לשים לב אליהם

מכיוון שאין סימנים ותסמינים ספציפיים של סרטן הערמונית, גברים צריכים להיות מודעים לשינויים שיכולים לרמז על המחלה. מהם גורמי הסיכון העיקריים? גיל, היסטוריה משפחתית, מוצא אתני, תזונה ואורח חיים, פעילות גופנית והיסטוריה משפחתית של סרטן הערמונית. האם עלי להיבדק לסרטן הערמונית? גברים בגילאי 50 עד 69 צריכים לעבור בדיקה במימון NHS לסרטן הערמונית כל שנתיים. יש להציע לגברים בגילאי 40 עד 49 בדיקה ראשונית, ובדיקה נוספת בעוד 3 שנים. אם אובחנתי כחולה בסרטן הערמונית, אילו אפשרויות טיפול קיימות? אפשרויות הטיפול העיקריות בסרטן הערמונית הן המתנה ערה, ניתוח והקרנות. כיצד ניתן למנוע סרטן הערמונית? גברים יכולים להפחית את הסיכון שלהם לסרטן הערמונית על ידי שמירה על תזונה ואורח חיים בריאים ודואגים לעצמם, גם אם משהו לא מרגיש כשורה הם צריכים לראות את הרופא שלהם.

סיכום

סרטן הערמונית הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בקרב גברים. גברים מעל גיל 40 צריכים להיות מודעים לגורמי הסיכון ולסימנים והתסמינים של סרטן הערמונית. אפשרויות הטיפול העיקריות הן המתנה ערה,