פעילות גופנית סדירה מפחיתה דלקת בגוף

פעילות גופנית סדירה היא אחת הדרכים היעילות ביותר להפחתת דלקות בגוף. פעילות גופנית מפחיתה מתח וחרדה, מורידה לחץ דם ומשפרת את תפקוד כלי הדם. זה גם מקדם חילוף חומרים בריא ומגן מפני הצטברות עודפת שומן. הפחתת דלקת באמצעות פעילות גופנית אינה מועילה רק לנפשך אלא גם לגוף שלך. עם מערכת חיסונית מתפקדת בצורה אופטימלית, אתה יכול להגיב בקלות רבה יותר לזיהומים או פציעות, כאשר דלקת משמשת גשר המחבר בין איום חיצוני ראשוני לתגובה הגנתית שלאחר מכן. במילים אחרות, דלקת מווסתת היא זרז חיוני למנגנוני ההגנה הטבעיים שלנו המאפשרים לנו להילחם בפולשים מסוכנים מגורמי לחץ חיצוניים כמו חיידקים או וירוסים. במילים פשוטות, כאשר אתה מתאמן באופן קבוע, אתה מוריד את הסיכון לפתח מחלות כרוניות. פעילות גופנית סדירה מסייעת להאט את הייצור של כימיקלים פרו דלקתיים המיוצרים על ידי רקמת השומן, היא גם מסייעת בהגברת הייצור של כימיקלים אנטי דלקתיים.

כיצד פעילות גופנית מפחיתה דלקת?

מנגנון פעולה חשוב העומד בבסיס היתרונות האנטי דלקתיים של פעילות גופנית מתייחס לחילוף החומרים האנרגטי במהלך פעילות גופנית. מקור האנרגיה העיקרי במהלך פעילות גופנית נגזר מחילוף החומרים של השומן באמצעות תהליך הנקרא ליפוליזה. בנוסף לחילוף חומרים אנרגטי, פעילות גופנית מייצרת גם מספר ציטוקינים אנטי דלקתיים (IL-10, IL-1ra, TGF-β, IL-6), שאחראים להפחתת הדלקת. הוכח שפעילות גופנית סדירה משנה את רמות הציטוקינים וההורמונים הדלקתיים, ובכך מפחיתה את הדלקת ואת ההשפעות המזיקות הפוטנציאליות שלה. למעשה, פעילות אירובית בעצימות נמוכה עד בינונית הוכחה כיעילה בהפחתת דלקת כרונית בדרגה נמוכה כמו תרופות אנטי דלקתיות (NSAIDs).

על ידי שריפת קלוריות

מנגנון נוסף שבאמצעותו פעילות גופנית מפחיתה דלקת מתייחס לקלוריות הנשרפות במהלך פעילות גופנית. באמצעות אימון אירובי ניתן לשרוף עד כמה מאות קלוריות (בהתאם לעצימות ומשך האימון). קצב חילוף החומרים הגבוה המתרחש במהלך פעילות גופנית יכול להגביר את השימוש בגלוקוז וחומצות שומן כמקורות אנרגיה. בדרך כלל, קצב שריפת השומן נמוך, במיוחד אצל אנשים עם אחוזי שומן גבוהים בגוף. דיאטה ופעילות גופנית יכולים לשמש להעלאת קצב שריפת השומנים. שיעור גבוה של שריפת שומנים מביא לרמות מוגברות של חומצות שומן במחזור הנקראות חומצות שומן חופשיות (FFAs) בזרם הדם. על ידי הגדלת השימוש ב-FFAs לייצור אנרגיה, פעילות גופנית יכולה גם להגביר את שחרורם לזרם הדם וכן הפרשת ציטוקינים פרו-דלקתיים.

על ידי ייצור אנדורפינים טבעיים

אנדורפינים הם נוירוטרנסמיטורים רבי עוצמה המפחיתים כאב ומעודדים הרפיה. שחרור אנדורפינים במהלך פעילות גופנית יכול לעזור לך להתמודד עם מתח וחרדה, שהם גורמי סיכון לדלקת. הוכח כי פעילות גופנית סדירה מגבירה את שחרור האנדורפינים. זו עשויה להיות אחת הסיבות לכך שאנשים שמתעמלים באופן קבוע מדווחים שהם מרגישים פחות לחוצים מאשר אנשים שאינם מתאמנים. ההערכה היא שהעלייה ברמות האנדורפין אחראית להפחתת הכאב הנתפס ולהגברת ההרפיה המתרחשת לאחר פעילות גופנית. שחרור אנדורפינים לא רק מועיל לבריאות הנפש אלא גם מסייע בהפחתת הדלקת בגוף ומשפר את המערכת החיסונית.

על ידי שיפור רמת הכושר

רמת הכושר קשורה לרמה מופחתת של דלקת. הוכח כי רמת כושר גבוהה משפיעה באופן חיובי על רמת IL-6, ציטוקין הממלא תפקיד מפתח בקידום דלקת. לעומת זאת, רמת כושר נמוכה קשורה לרמה גבוהה של IL-6, אשר מאמינים כי היא קשורה ישירות למחלת לב כלילית. פעילות גופנית סדירה מעלה את רמת הכושר. כתוצאה מכך, רמת ה-IL-6 בגוף יורדת. רמה נמוכה של IL-6 נחשבת כגורם אחד הקשור להפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם.

על ידי העלאת טמפרטורת הגוף

על פי התיאוריה התרמית של דלקת, גירויים מסוימים, כמו פתוגנים, יכולים לעורר תגובה דלקתית בגוף. התגובה הדלקתית משמשת לנטרול ולהרוס את הגירויים המזיקים. על ידי הבאת הטמפרטורה של הרקמה המודלקת לאותה רמה של הגירוי, ניתן להפחית או לבטל את ההשפעות המזיקות. התיאוריה התרמית של דלקת מסבירה את תפקידה של פעילות גופנית בהפחתת הדלקת. פעילות גופנית סדירה מעלה את טמפרטורת הליבה של הגוף, מה שיכול לעזור להפחית את הדלקת. העלאת הטמפרטורה של הגוף מועילה במיוחד כאשר מתמודדים עם מחלות זיהומיות.

על ידי חיזוק מערכת החיסון

הוכח כי פעילות גופנית סדירה מגבירה את פעילותם של תאי הורגים טבעיים הממלאים תפקיד חשוב בתגובה החיסונית. על ידי הגדלת מספר תאי NK, פעילות גופנית יכולה לעזור לגוף להילחם טוב יותר בזיהומים ולעצור את התפתחותם של תאים סרטניים. פעילות גופנית סדירה הוכחה כמגדילה את מספר תאי ה-NK וכן מפחיתה את המוות המתוכנת שלהם (אפופטוזיס). יתרה מכך, פעילות גופנית יכולה להגדיל את מספר הציטוקינים המסייעים בשיפור התפקוד של תאי NK. זה עוזר למערכת החיסון להגיב מהר יותר לזיהומים ולהגן מפני מחלות.

שורה תחתונה

בסך הכל, פעילות גופנית סדירה היא אחת הדרכים האמינות ביותר להפחתת דלקות בגוף. זה יכול לעזור להפחית תסמינים הקשורים למחלות כרוניות כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת ודלקת פרקים, וזה יכול גם לסייע במניעת התפתחות מחלות אלו מלכתחילה. פעילות גופנית סדירה עוזרת לשמור על דלקת בשליטה ומועילה הן לנפש והן לגוף.