קבלת הכי הרבה תזונה מאוכמניות

אוכמניות הן מזון על קטן אך אדיר. פירות יער עסיסיים וסגולים אלה עמוסים בנוגדי חמצון ובתרכובות בריאות אחרות. הם גם דלים בסוכר ועשירים בסיבים, מה שהופך אותם לבחירה חכמה אם אתה מנסה לאכול יותר פירות. לאוכמניות יש יתרונות בריאותיים פוטנציאליים רבים והן טובות למוח, ללב, לכבד ועוד הרבה יותר. כולנו יודעים איך נראות אוכמניות - אלה הדברים הקטנים הכחולים-שחורים המצומקים שמגיעים ארוזים בנפרד או במארז. ובכל זאת יש הרבה סוגים שונים של אוכמניות בחוץ! חלקם עשויים להיות קטנים יותר מאחרים; חלקם עשויים להיות צהובים יותר או אפילו אדומים יותר מהאוכמניות הנפוצות; חלקם אולי אפילו סגולים! אך ללא קשר לצבעם או לגודלם, לכל סוגי האוכמניות יש את אותו פרופיל תזונתי מדהים - בדוק את 7 היתרונות הבאים של אכילת אוכמניות לעתים קרובות:

יתרונות בריאותיים של אוכמניות

ראשית, בואו נסתכל על היתרונות הבריאותיים של אוכמניות. אוכמניות עמוסות בנוגדי חמצון המגנים על הגוף מפני הנזקים הנגרמים מרדיקלים חופשיים. נוגדי חמצון אלו קשורים גם ליתרונות בריאותיים רבים אחרים, כולל בריאות המוח והלב טובה יותר, תפקוד כבד משופר והפחתת הסיכון לסוגי סרטן מסוימים. אוכמניות מכילות גם הרבה סיבים, אשר נקשרו ליתרונות בריאותיים רבים כמו הפחתת רמות הכולסטרול, שיפור בריאות העיכול וסיוע בניהול משקל. אוכמניות עשירות גם בויטמינים ומינרלים, כמו ויטמין C, מנגן וברזל.

אוכמניות לבריאות המוח

אוכמניות עמוסות באנתוציאנין, שהם פלבנואידים המספקים יתרונות בריאותיים רבים. אנתוציאנין הוכח כמשפר את הזיכרון, הלמידה ותפקוד המוח אצל אנשים צעירים ומבוגרים כאחד. מחקרים הראו כי אנתוציאנין יכול לחצות את מחסום הדם-מוח ולעזור להפחית מתח חמצוני במוח. ומכיוון שלחץ חמצוני ידוע כמעורב בהתפתחות של מחלות נוירולוגיות כמו אלצהיימר, אכילת אוכמניות יכולה לעזור להפחית את הסיכון שלך לפתח מחלות כאלה בהמשך החיים. יתר על כן, לאנתוציאנין נמצאה השפעות אנטי-אייג'ינג, מה שיכול לעזור לשמור על בריאות המוח שלך ככל שאתה מתבגר.

אוכמניות לבריאות הלב

אוכמניות עשירות באנתוציאנין, נוגדי חמצון המסייעים להילחם בלחץ חמצוני ובדלקות. המשמעות היא שאוכמניות יכולות לעזור להפחית את הסיכון שלך לפתח מחלות לב. היו מחקרים רבים על ההשפעות של אוכמניות על בריאות הלב הן בבעלי חיים והן בבני אדם. מחקר אחד הגיע למסקנה שצריכת אוכמניות מפחיתה את לחץ הדם אצל אנשים הסובלים מיתר לחץ דם. זה היה כנראה בגלל הרמות הגבוהות של אנתוציאנין, פלבנואידים וויטמין C באוכמניות, אשר הוכחו כבעלי השפעות להורדת לחץ הדם. מחקר אחר מצא שצריכת אוכמניות מפחיתה את רמות הכולסטרול הרע אצל אנשים עם כולסטרול גבוה. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע אם אוכמניות יעילות כמו מזונות אחרים בהקשר זה.

אוכמניות לבריאות הכבד

אוכמניות עשירות בנוגדי חמצון ואנתוציאנין, תרכובות המסייעות להילחם בלחץ חמצוני ובדלקות. מחקרים הראו כי לאוכמניות יש פוטנציאל לשפר את בריאות הכבד ולהגן מפני מחלות כבד כגון סרטן הכבד, מחלת כבד שומני לא אלכוהולי, וצהבת B. נמצא כי אוכמניות מפחיתות את הסיכון למחלות כבד הן בבני אדם והן בבעלי חיים. מחקר אחד הגיע למסקנה שתמציות אוכמניות יכולות להפחית את התקדמות מחלת הכבד בבעלי חיים על ידי הפחתת מתח חמצוני בכבד. לאוכמניות נמצאו גם השפעות אנטי דלקתיות על הכבד ויכולות לסייע בהפחתת פיברוזיס בכבד (כאשר הכבד מתדלק ומפתח רקמת צלקת) במחקרים בבעלי חיים.

אוכמניות לבריאות העור והשיער

אוכמניות עשירות בנוגדי חמצון ובפלבנואידים, הידועים כמגבירים את ייצור הקולגן ויכולים לעזור לשפר את מראה העור והשיער שלך. אוכמניות הוכחו כמגבירות את ייצור הקולגן בעור ומפחיתות קמטים וחספוס העור אצל אנשים. אכילת אוכמניות גם מגבירה את כמות ויטמין C בגופך, החיוני לייצור קולגן. אוכמניות ידועות גם כמשפרות את בריאות השיער והופכות את השיער שלך מבריק יותר. אוכמניות מכילות רמות גבוהות של ויטמין C, שהוא רכיב תזונתי חשוב לייצור מלנין, כימיקל הדרוש לייצור פיגמנט שיער והפיכת שיער כהה יותר.

אוכמניות לבריאות המפרקים והשרירים

אוכמניות עשירות בנוגדי חמצון ואנתוציאנין, המסייעים בהגנה מפני מתח חמצוני ויכולים להפחית כאבי שרירים ונוקשות מפרקים. סטרס חמצוני ידוע כמעורב בהתפתחות של מחלות רבות, כולל דלקת פרקים. מחקרים הראו שלאוכמניות יש השפעות אנטי דלקתיות ויכולות להפחית מתח חמצוני בגוף, כולל במפרקים. מחקרים אחרים מצאו שתמציות אוכמניות יכולות לסייע במניעת נזקי סחוס במפרק הברך ולהפחית את נוקשות המפרק במודלים של בעלי חיים.

מילים אחרונות

אוכמניות הן סופר מזון שמועיל מאוד לבריאות שלך. אוכמניות עמוסות בנוגדי חמצון ובתרכובות בריאות אחרות, ומכילות גם הרבה סיבים וויטמינים ומינרלים. לאוכמניות יש יתרונות בריאותיים פוטנציאליים רבים והן טובות למוח, ללב, לכבד ולהרבה יותר. מאמר זה הציג את היתרונות הבריאותיים של אוכמניות וכיצד הם יכולים לעזור לשפר את הבריאות שלך. אם אתה עדיין לא כולל אוכמניות בתזונה שלך, אתה צריך להתחיל לעשות זאת.