פעילות גופנית חיונית למערכת חיסון חזקה

בעולם של היום, כמעט בלתי אפשרי שלא לחטוף וירוס פה ושם. עם זאת, ככל שאתה מלחיץ את הגוף שלך בפעילות גופנית, כך המערכת החיסונית שלך מתחזקת בתמורה. פעילות גופנית מגבירה את חילוף החומרים שלך, מה שמקל על הגוף שלך להתמודד עם זיהומים. ישנם יתרונות משניים רבים של פעילות גופנית סדירה שיכולים גם לעזור לשמור על בריאותך כגון הפחתת מתח ושיפור בריאות הנפש. עם זאת, מערכת חיסונית חזקה היא אחד הדברים החשובים ביותר שאתה יכול לקבל מפעילות גופנית סדירה, במיוחד בעונת השפעת או בכל זמן אחר שבו אתה מרגיש שאתה מסתבך עם משהו. בפוסט זה בבלוג, נחקור כיצד פעילות גופנית משפיעה על מערכת החיסון שלך וכיצד תוכל לשלב אותה בשגרת היומיום שלך לקבלת תוצאות טובות יותר.

זו מערכת החיסון?

מערכת החיסון, הנקראת גם התגובה החיסונית או התפקוד החיסוני, היא הרשת המורכבת של תאים, רקמות ואיברים בגוף הפועלות לזיהוי וסילוק פתוגנים ומיקרואורגניזמים גורמי מחלות, כמו חיידקים ווירוסים המזיקים לאורגניזם המארח ( האדם שגופו מותקף). מערכת החיסון כוללת תאים הנמצאים במספר איברים ורקמות, כולל הטחול, התימוס, מח העצם, בלוטות הלימפה, רקמות הלימפה, כלי דם ותאים המצפים את פנים מערכת העיכול ואיברים אחרים. תפקידה העיקרי של מערכת החיסון הוא להגן על הגוף מפני זיהומים מזיקים ומחלות אחרות. הוא עושה זאת על ידי זיהוי ותקיפת חומרים זרים כמו חיידקים ווירוסים שנמצאים בתוך הגוף, או נכנסו אליו, ונחשבים כמזיקים. כאשר חומרים אלו חוסלו, המערכת החיסונית זוכרת כיצד הם נראו כך שהיא תוכל לזהות ולתקוף אותם אם הם ייכנסו שוב לגוף בעתיד.

תרגיל למערכת חיסונית חזקה יותר

אחד היתרונות החשובים ביותר של פעילות גופנית הוא שהיא מחזקת את מערכת החיסון שלך, ומקלה עליך להדוף מחלות ולהחלים כאשר אתה חולה. ישנן סיבות רבות מדוע פעילות גופנית מחזקת את המערכת החיסונית שלך, אך הדרך הנפוצה ביותר היא על ידי הגדלת רמות ההורמונים. באופן ספציפי, רמות מוגברות של אנדורפינים, סרוטונין והורמון גדילה אנושי (HGH) מועילות לוויסות המערכת החיסונית שלך. אנדורפינים הם נוירוטרנסמיטורים אופיואידים שעוזרים לווסת את מצב הרוח שלך ולחזק את המערכת החיסונית שלך. פעילות גופנית היא דרך מצוינת להעלות באופן טבעי את רמות האנדורפין שלך, מה שיכול לעזור לך להימנע מחליאה במהלך עונת ההצטננות והשפעת. פעילות גופנית גם מגבירה את רמות הסרוטונין שלך, מה שעלול להפחית את הסיכוי לחלות מכיוון שסרוטונין הוא אנטי דלקתי רב עוצמה. כאשר הגוף שלך נלחם בזיהום, המערכת החיסונית שלך משחררת רמות גבוהות של ציטוקינים פרו-דלקתיים, מה שעלול לגרום לך לחלות יותר מכיוון שהם גורמים לדלקת בגופך.

ארבע סיבות מדוע פעילות גופנית טובה למערכת החיסון שלך

להלן ארבע דרכים ספציפיות שבהן פעילות גופנית מחזקת את המערכת החיסונית שלך ושומרת אותך בריא. פעילות גופנית עוזרת לך לישון טוב יותר. כאשר אתה מתאמן, הגוף שלך משחרר הורמון הנקרא הורמון גדילה אנושי (HGH), אשר יכול לעזור לך לישון טוב יותר. פעילות גופנית מגבירה את חילוף החומרים שלך, מה שמקל על הגוף שלך להילחם בזיהום. פעילות גופנית מפחיתה את הורמון הסטרס קורטיזול, שעלול להחליש את המערכת החיסונית שלך. פעילות גופנית מגבירה את ההגנה החיידקית של הגוף על ידי הגדלת טמפרטורת הגוף. פעילות גופנית יכולה גם לעזור למנוע ממך להידבק במחלות מסוימות. לדוגמה, פעילות גופנית מתונה יכולה לעזור בהורדת לחץ הדם שלך, מה שיכול לעזור להפחית את הסיכון למחלות לב. פעילות גופנית סדירה יכולה גם לעזור לך לשמור על משקל תקין, מה שיכול להפחית את הסיכון לפתח סוגי סרטן מסוימים כמו סרטן השד והמעי הגס.

כיצד להגביר את המערכת החיסונית שלך באמצעות פעילות גופנית

לפעילות גופנית על בסיס קבוע יש יתרונות רבים לבריאותך, ואחד החשובים ביותר הוא שהיא מחזקת את המערכת החיסונית שלך. זה יכול לעזור לך להימנע מחליאה ולהחלים ממחלות מהר יותר לאחר שנדבקת במחלה או פציעה. ישנן דרכים רבות בהן תוכל לשלב פעילות גופנית בשגרת היומיום שלך על מנת לחזק את המערכת החיסונית שלך ולקצור את היתרונות של פעילות גופנית סדירה. לדוגמה, אתה יכול לשאוף ללכת ככל שאתה יכול ולעלות במדרגות במקום במעלית בכל פעם שאתה בעבודה או בבית הספר. אם יש לך יותר זמן בידיים שלך, תוכל גם לשקול לעשות ספורט או להתאמן באופן קבוע בחדר הכושר. רק וודא שאתה לובש בגדים ונעליים מתאימים מכיוון שאתה עלול לבוא במגע עם חיידקים וחיידקים בחדר הכושר.

סיכום

מערכת החיסון מורכבת, אך קל יותר להבין אותה כאשר יודעים שניתן לחלק אותה לשתי קטגוריות פשוטות: הגנה פנימית וחיצונית. ההגנות החיצוניות שלך מורכבות מהעור ומהקרום הרירי שלך, בעוד שההגנה הפנימית שלך כוללת את מערכת הלימפה וכלי הדם שלך. לכן, הדרך הטובה ביותר לשמור על מערכת חיסון חזקה היא לבצע פעילות גופנית סדירה ולאכול תזונה בריאה.